Problém platového stropu a podlahy v NHL.

Autor: Matej Kučera | 2.10.2014 o 21:26 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  205x

Nová kolektívna zmluva mala zamedziť obchádzaniu platového stropu. Napriek tomu sa zdá, že ..šialené" zmluvu budú naďalej realitou.

Platový strop je považovaná za najväčšiu zmenu v rámci NHL. Išlo o istý spôsob vyváženia ligy, keď každý klub mohol vynaložiť na platy hráčov iba určitú sumu. Platový strop však mal (a stále má) svoje muchy. Započítava sa do neho priemerná mzda, nie konkrétna, ktorú hokejista dostane. To znamená, že ak by hráč X zarobil počas svojej, povedzme, dvojročnej zmluvy 11 miliónov, kľudne by mohol dostať prvý rok 10 miliónov a druhý rok len milión. Do stropu by sa mu však oba roky počítalo 5,5 milióna. Manažéri sa snažili obchádzať strop tým, že hráčom ponúkali extrémne dlhodobé kontrakty na vysoké sumy. Prvé roky zarobí hráč viac, avšak tie posledné sa jeho plat pohybuje okolo jedného milióna. Jeho priemer sa tak umelo zníži. Takúto zmluvu má napríklad Roberto Luongo, ale aj Marián Hossa. Klub New Jersey Devils dokonca dostal pokutu za to, že sa snažil obísť strop, keď podpísal Ilyu Kovalčuka na 15 rokov za 100 miliónov. Museli zmluvu upraviť na 17 rokov za 102 miliónov. Zdá sa vám dĺžka zmluvy extrémna? To bol ďalší problém. Zmluvy boli podpisované na takú dobu, že v prípade jej naplnenia mali hráči už dávno štyri krížiky na chrbte. Nič nereálne, všimnime si Jágra, Brodeura, či aj Selänneho, ale je to viac nepravdepodobné, než pravdepodobné, že hráč bude tak dlho hrať.

Liga pri vyjednávaní o novej kolektívnej zmluve na všetky tieto problémy myslela a snažila sa ich obmedziť. Podľa novej podpísanej dohody môžu kluby ponúknuť hráčovi maximálne 7-ročný kontrakt. V prípade predĺženia zmluvy to môže byť osem rokov. Rovnako boli upravené aj rozdiely v reálnych platoch. Odchýlenie môže byť maximálne o 35% medzi sezónami, pričom v poslednom roku musí hrať dostať najmenej 50% platu v porovnaní s prvým rokom kontraktu. Avšak sa zdá, že šialené kontrakty budeme vidieť aj v budúcnosti.

Platový strop sa totiž odvíja od príjmov ligy. A tie sa každým rokom zvyšujú, takže sa zvyšuje aj platový strop (okrem skrátenej sezóny). Zatiaľ čo v roku 2005/2006 bol platový strop na úrovni 39 miliónov, tento rok to bude 69 miliónov. A manažéri s týmto rastúcim trendom rátajú aj do budúcnosti. Minimálne Marc Bergevin, manažér Montrealu Canadiens. Po dlhých dňoch vyjednávania ponúkol mladému obrancovi P.K. Subbanovi zmluvu na osem rokov v hodnote 72 miliónov. To znamená, že každý rok zaťaží strop so sumou deväť miliónov. V dnešnej dobe luxus, ktorého sú hodní len tí najlepší,  avšak podľa mnohých o pár rokov celkom bežná čiastka.

Nastavenie platových stropov bolo následovné (hodnoty sú v miliónoch):

2005/2006    39 

2006/2007    44 

2007/2008    50,9 

2008/2009    56,7 

2009/2010    56,8

2010/2011    59,4 

2011/2012    64,3

2012/2013    60 (dalo sa však použíť 70 kvôli výluke)

2013/2014    64,3

2014/2015    69

Skúsme sa upriamiť najmä na rok 2008. Vtedy vypukla finančná kríza. Ako môžeme vidieť, v následujúcej sezóne stúpol strop len o sto tisíc. Platové minimum na hráča vtedy bolo okolo päťsto tisíc.

Pre iný príklad si nemusíme chodiť až tak ďaleko do minulosti. Po poslednej sezóne sa očakávalo, že sa platový strop zdvihne na zhruba 71 miliónov, avšak v skutočnosti je to o dva milióny menej. Možno sa to  nezdá ako veľký rozdiel, ale priemerná mzda je okolo 2,5 milióna, takže z tohto pohľadu to je celkom dosť. Okrem toho, ak by bol strop naozaj 71 miliónov, tento strop by prekročili len dva kluby namiesto aktuálnych štyroch. Nikto teda nemôže povedať, ako sa bude strop zvyšovať/znižovať. Samozrejme, isté indície a smerovanie tu je, to sa však môže kedykoľvek zmeniť.

 

Platová podlaha

Platová podlaha je minimálna čiastka, ktorú musí klub na platy hráčov minúť. Rastie a klesá spolu so stropom.. A to je problém najmä pre chudobnejšie kluby.

Aj keď je NHL ako taká zisková, mnoho klubov končí sezónu v červených číslach. Majitelia Floridy Panthers nedávno priznali, že ich klub je ročne v strate okolo 30 miliónov a je pravdepodobné, že sa budú sťahovať do hokejovejšej oblasti. Rovnako aj na prvý pohľad silné kluby (či už históriou alebo súpiskou) majú finančné problémy. Nárast platovej podlahy je pre nich teda problém. V sezóne 2005/2006 bola podlaha na úrovni 23 miliónov, dnes to je 51 miliónov. 

Druhý problém je preplácanie. Niektorí hráči do istých klubov nepôjdu ani za nič, manažment sa teda musí  pozerať po náhrade, ktorá síce nie je hodná toľko peňazí, ale keďže musia naplniť podlahu, hráča preplatia. Potom sú problémy pri vyjednávaniach, pretože lepší hráč hovorí ,,keďže on je horší ako ja zarába X miliónov, ja chcem viac." A sme doma, stará mama.

 

Žiaden systém nie je dokonalý a v každom sa nájde nejaká slabina. NHL je bezkonkurenčne najkvalitnejšou hokejovou ligou sveta, stále sa však nájdu oblasti, ktoré idú vylepšiť. A platové otázky, či už ide o strop alebo podlahu, sú jedny z nich.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?