Sú hráči NHL naozaj chamtivci?

Autor: Matej Kučera | 19.10.2012 o 10:30 | (upravené 19.10.2012 o 11:23) Karma článku: 6,65 | Prečítané:  1328x

NHL sa rozhodla urobiť krok vpred a ponúkla hráčom rozdielenie zisku fifty-fifty. Hráči však návrh neprijali. Sú naozaj takí chamtiví? Alebo je chyba niekde inde?

A pritom to vyzeralo tak nádejne. Liga sa rozhodla, že o príjmy sa bude deliť rovným dielom, stihne sa odohrať všetkých 82 zápasov a kríza je zažehnaná. Zverejnené body zmluvy nevyzerali vôbec zle, avšak treba sa naučiť čítať medzi riadkami.

Momentálne je verejná mienka skôr na strane hráčov. NHL chcela tento stav aspoň trochu vyrovnať a na povrch sveta sa dostal nový návrh, ktorý zaručoval hráčom polovičný podiel z príjmov. Hráči však tvrdia, že ide iba o pascu. Donald Fehr, šef odborov, aj vysvetľuje prečo.  V zmluve sa píše o dorovnaní straty medzi minulou a tout sezónou. Tá by sa ale dosiahla tak, že by sa prijmy hráčom každý rok znižovali.

Myslel som si, že v návrhu bude nejaký háčik. Či už zvýšené odvody pre ligu alebo iný spôsob, aby hráči dostávali naoko dosť, ale reálne budú mať omnoho menej. Stále tvrdím, že ak by mala liga finančné problémy, tak by som bol pravdepodobne na jej strane. Ale NHL dosiahla rekordné zisky vo výšky 3,3 miliárd dolárov (a to, prosím pekne, aj v čase krízy išli zisky hore). Fajn, dosť klubov aj prerába, ale to už je trochu problém manažmentu a trhu. Kto núti silou-mocou držať Bettmana Phoenix v Arizone, keď bola možnosť ho presťahovať inam? Keď sa sťahovali tímy ako Hartford (dnešna Carolina) či Quebec ( dnešné Colorado), bolo to presne kvôli ekonomických problémom. Teraz sú údajne tiež ekonomické problémy, ale zrazu sa držia kluby na ešte nevýhodnejších miestach? Som prekvapený, že sa minúlý rok sťahovala Atlanta do Winnipegu.

Odbory prišli s protinávrhom. Vlastne, boli celkovo tri. V prvom by prišlo zníženie na 50% do troch rokov, v druhom do piatich. V poslednom návrhu súhlasia s okamžitým znížením za podmienky, že všetky súčasne zmluvy budú komplente vyplatené.

Ako sa to skončilo už asi všetci vieme. NHL si na rozdiel od odborov nezorabal ani podklady na preštudovanie a ihneď všetky tri návrhy zmietla zo stola.  Čomu ale asi nikdy neporozumiem je logika vlastníkov a manažérov. Z akého dôvodu dávali hráčom kolosálne zmluvy na x rokov za x peňazí, keď teraz nie sú schopní to platiť? Nepoznám presne detaily zmluvy NHL, ale nemyslím, že by tam mohla byť klauzula, ktorá by hovorila niečo o bezdôvodnom znížení platov. Chcete mať okamžite polovičný podiel? Fajn, ale dodržte staré zävazky a môžeme začať od nuly. Priemerný plat hráča je okolo 2,5 milióna dolárov ročne. Znie to dobre, ale hráč musí platiť dane (v niektorých štátoch až polovicu), odvody do fondu NHL (ktoré sa im aj tak väčšinou vrátia), poistky a podobne. Okrem toho rodinné výdavky a mnoho daľšieho. Takže zasa až tak veľa im nezostane. A mnoho hráčov má zmluvu pod hranicou dvoch miliónov.

Som na strane hráčov. Áno, niekto by mohol povedať, že to sú nenažranci, chamtivci, zarábajú ťažké peniaze a žiaden zamestnanec nezdiela polovicu alebo dokonca väčšinu príjmov z firmy. Ja však stále hovorím a budem tvrdiť, že pokiaľ má spoločnosť (najmä vďaka zamestnancom) každoročne sa zvyšujúce príjmy, mala by sa zamestnancom nejak odvďačiť. Nehovorím, že to musí byť zvyšoanie, ale rozhodnie nie znižovanie. Ale ja samozrejme nie som manažér ani vlastník. S týmto si už musia poradiť kompetentní. A podľa môjho názoru im  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?