Majstrovstvá sveta v hokeji 2012 - ako som to videl ja

Pred nieľkokými hodinami sa to všetko skončilo. Rusi sa po troch rokoch dostali späť na hokejový vrchol. Bronz obhájili naši bratia s Česka. No a striebro získal tím chalanov a chlapov, za ktorých by málokto dal ruku do ohňa, že budú hrať o najvyššie priečky. V tomto bogu chcem písať o tom, ako som túto reprezentačnú sezónu videl ja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Rok 2011 priniesol veľa smútku do slovenského. Azda viac, ako keď sme bojovali v roku 2008 o záchranu. V roku 2011 sa MS v hokeji konali u nás. Prišla takmer celá špička NHL. Odvážne sa hovorilo o medailových stupňoch. Nakoniec však našej reprezentácií ostali len oči pre plač. Prvý zápas so Slovinskom sme zvládli, potom však prišli prehry, ktoré nás stáli postup do vyraďovacej časti, kde sme hrali naposeldy v roku 2007. Prehry boleli o to viac, že všetky sa skočili s jednogólovým rozdielom. Zvládli sme len posledný zápas s Dánskom, kde už vlastne o nič nešlo.

Po odvolaní Glena Hanlona, vtedajšieho trénera našej repre, sa začal hľadať nový tréner. Voľba podla nakoniec na moravského rodáka Vladimíra Vujteka. A veci zrazu začali naberať správny pád. Nový tréner priniesol nové metódy. Nejednalos a ale len o herný šýl. Snažil sa dávať priestor mladým hráčom. Na turnajoch dosiahol skvelé výsledky, keď vyhral turnaj v Nemecku a Bielorusku, v Rakúsku obsadil so slovenským tímom tretie miesto.

Problém však nastal v prípravných zápasoch. Aj keď viackrát tesne, ale slovenský tím sa nevedel presadiť víťazne v takmer všetkých zápasoch. Prehrali dvojzápasy s Dánskom, Českom, ale aj Ruskom. Naším cieľ bol priamy postup na ZOH v Soči a po 5 rokoch sa prebojovať do štvrťfinále Mnohí ľudia začali nad naším výberom lámať palicu a pomaly sa psychicky pripravovali na zápasy v B-katgórií proti Japonsku, Poľsku či Veľkej Británií. To však ešte nikto netušil, akú jazdu nám naši chlapci pripravili.

Prvý zápas na MS 2012 sme odohrali proti favorizovanej Kanade. Možno som očakával malý zázrak, že ukradneme aspoň bod. Zápas sme prehrali tesným výsledkom 2:3. Ťažko povedať, či zápas zlomil gól na 2:1, keď si Hamerlík nepokryl bližšiu žŕdku, alebo či to bol gól na 3:1 po chybe obrancu Kudroča v našom obrannom pásme. Zápas sme prehrali, ale z hry bolo vidieť, že sme na súpera mali.

Druhý zápas sme odohrali proti domácemu Fínsku. Do brány sa tentokrát postavil Ján Laco. O Fínoch je známe, že sú skvelí korčuliari. Mohli sme ich zdolať, im sa podarilo streliť len jeden gól. Žiaľ, nám sa ich brankára nepodarilo prekonať ani raz. Prehrali sme 0:1. Šancu mal Šatan aj Miklík, brankár Lehtonen bol ale neprekonateľný. Po dvoch zápasoch a tesných prehrách svietilo Slovensku 0 bodov a všetko sa to malo zlomiť v nasledujúcom zápase.

Tretí zápas sa odohral proti USA. Teraz alebo nikdy. Ak si chceme zaslúžiť účasť vo štvrťfinále, musíme získať bod aspoň u jedného z favoritou skupiny. Bol to tretí ťažký súper v skupine, ktorý si poradil s Francúzkom (7:2) a aj s Kanadou (5:4 PP). Naši chlapci však na svojjho súpera ihneď vyleteli a už v prvej minúte sa dostali do vedenia zásluhou Dominika Graňáka. Následne sa trafili aj Radivojvič a Sekera, na konci zápasu za stavu 3:2 istil gólom do prázdenej brány Miro Šatan. V tomto zápase sa prvý krát predstavil aj Mišo handzuš a bolo vidieť, že pre tím bude veľkou podporou. Slovensko si prípísalo prvé body.

V našom štvrtom zápase sme boli prvýkrát ako favoriti. Proti nám stál Kazachstan, ktorý spôsobil nemalé problém Bieloruskému tímu. Kazachovia spôsobili nemalé problémy aj nám, keď sa im podarilo dvakrát dorovnať výsledok. Potom však padli dva góly z hokejyk Tomáša Kopeckého a po víťazstve 4:2 si Slovensko pripísalo ďaľšie body.

Čakal nás náročný víkend. V piatom zápase sme vyzvali Bielorusko. Ja osobne som očakával náročný priebeh. Bieloruský tím všák náhle opustil ich brankár Mezin, ktorý sa nevedel zmieriť so svojom pozíciou v tíme. Kto vie, ako by sa mu darilo proti nám, keďže si vždy proti Slovensku vybral skvelú formu. Zápas sme však nakoniec vyhrali poľahky 5:1, pokoj na hokejky nám priniesli najmä štyrí góly v priebehu štyroch minút v prvej polovici druhej tretiny. Slovensko má ďaľšie tri body.

Hneď na druhý deň sme hrali proti Švajčiarsku. Obaja sme chceli vyhrať, nakoniec sa to podlo nášmu tímu. Zápas sme vyhrali futbalovo 1:0, o jediný gól sa postaral v prvej tretine Tomáš Tatár. O v šetko sotatné sa postarala skelá obrana a Ján Laco, ktorý privádzal hokejistov Švajčiarska do zúfalstva. Po tomto zápase stačilo, aby náš posledný súper, Francúzko, stratilo aspoň bod v boji s Bielororuskom. Ak by sa tak stalo postup sme mali istý. Francúzi však vyhrali v riadnom hradom čase a o postup sme museli riadne zabojovať.

V našom poslednom zápase základnej skupiny sme boli favoriti. Hovoril som si, že pokiaľ neporazíme francúzov, nemáme vo štvrťfinále čo robiť. To sme aj na úvod potvrdili, keď sme sa pomerne rýchlo dostali do dvojgólového vedenia. Francúzi však dokázali vyrovnať. Aj keď sme sa vždy dostali do vedenia, Francúzi do vždy vedeli dorovnať. Na piaty gól však už odpovedať nevedelia Slovensko sa dostalo priamo na ZOH v Soči a po piatich rokoch potúpilo do štvrťfinále, kde narazilo na Kanadu.

Cieľ bol splnený, skúsme sa s tým však neuspokojiť a ísť ďaľej. Samozrejme, Kanada je ťažký súper,ale my ho dokážeme prekonať. Zápas sa začal a Slovensko po prvej tretine viedlo 2:1. Po druhej dvadsaťminútovke sa misky váh prevážili na stranu Kanady, ktorej sa podarilo otočiť skóre na 2:3 z nášho pohľadu. Tretie tretina však patrila opäť nám. Bartovičovi sa podarilo vyrovnať na 3:3. Vedenie nám mohol vrátiť Miro Šatan, ktorý ale strelil hornú žŕdku. Potom prišiel nepríjmený zákrok kolenom od kapitána Kanady Ryana Getzlafa na Juraja Mikúša. Do Konca zápasu sme mali hrať päť minút presilovej hry. Početnú výhodu sme využili päť sekúnd po jej začiatku, keď Mišo handžuš tečoval Sekerovu strelu od modrej za Wardov chrbát. Slovensko porazilo favorita a postúpilo do semifinále, kde s chstal bratovražedný spboj s Českom.

Slovenský tím raší údajsne tzv. český komplex ktorý spôsobuje, že hráč ide na ľad ako keby za stavu 0:3 pre súpera. Českú republiky sme porazili na vrcholových podujatiach len dvakrát. V helsikách v roku 2003 v boji o bronz v Moskve 2007 v osemfinále. Verili sme, že tento zápas môže patriť nám a aj sa tak stalo. V orvej tretine sa skvelo trafil pod Kovářov betón Miroslav Šatan. V polovici zápasu sa podarilo vyrovnať Michaelovi Frolíkovi, ktorý pálil hneď po vyhratom buly v našom obrannom pásme. Nedobrovoľné mu pomohol aj ichal Sersen, tkroý puk jemne tečoval svojou nohou. Na ziačiatku tretej tretiny sme dohrávali našu oslabovku. Michal Handzuš perfektne zachytil riskantnú prihrávku českého kapitána Tomáša Plekanca a poslal do úniu Mira Šatan, ktorý sa nemýlil a Slovensko opäť viedlo. O pár minút zvyšoval stav Libor Hudáček. Slovensko porazilo veľkého rivala 3:1 a po desiatich rokoch postúpilo do finále.

Vo finále nás čakali Rusi. Aj keď Zdeno Chára otvoril skóre zápasu veľmi skoro, zápas sa nakoniec odohral v tempe Rusov, ktorí nás porazili 6:2. Slovensko získalo striebro.

Chlapci, neviem, či budete tento článok niekedy čítať. Každopádne chcem vám povedať jedno veľké ĎAKUJEM za to, čo ste urobili. Dokázali ste, že aj keď sa tímu nedarí, aj keď sú fanúšikovia protí vám, viete sa zomknúť a poraziť hociktorého súpera. Som vďačný, že ste nehrali za to, čo máte napísané chrbtoch alebo za to, čo máte na hrudi. Verím, že nám prinesiete ešte veľmi veľa hokejovej radosti. Máte to u nás :)