reklama

Ďalšia výluka v NHL

A máme to tu zasa. Po siedmich rokoch sa bude história aspoň čiastočne opakovať. NHL vstúpila do svojej štvrtej výluky za posledných dvadsať rokov. Uvidíme ešte tento kalednárny rok hráčov, ako sa preháňajú po klziskách NHL, alebo sa budeme zameriavať na európske, prípadne nižšie americké ligy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvá výluka bola v sezóne 1991/1992. Treba však povedať, že išlo o štrajk hokejistov. Oficiálne s ním začali v apríli, trval však len desať dní. Zápasy, ktoré sa neodohrali, sa presunuli a sezóna dobehla bez problémov.

Ďaľšia výluka prišla v sezóne 1994/1995. Táto výluka už bola vážnejšie, hrať sa začalo až v januári, čiže zhruba v polovici sezóny.

No a posledná výluka sa uskutočnila v sezóne 2004/2005. Vtedy nejedno oko amerického a kanadského fanúšika zaplakalo. Európsky fanúšik sa však radoval. Konkrétne na slovenských klziskách sa preháňali mená ako Miro Šatan, Ľubo Višňovský, Pali Demitra, Rišo Zedník či Michal Handzuš. Po tejto výluke prišlo okrem zmien pravidel hlavne k ekonomickej novinke, proti ktorej hráči celý čas bojovali - platový strop. O ňom ale trochu neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme si povedať, kto s kým bojuje (pardón, kto sa s kým snaží dohodnúť). Laicky povedané, liga verzus hráči, odbornejšie povedané, NHL verzus NHLPA.

NHL sa snaží chrániť záujmy Rady guvernérov (majiteľov jednotlivých klubov NHL). Na čele NHL je komisionár Gary Bettman, ktorý sa do tejto pozície dostal po štrajku hokejistov v roku 1992. Čiže všetky ďalšie výluky boli za jeho ,,vlády."

NHLPA (National Hockey League Players Association) je organizácia, ktorá chráni záujmy hráčov NHL. Vznikla v roku 1967 (prvý neúspešný pokus bol o desať rokov skôr). Bolo to v časoch, keď hokejisti nemali žiadne istoty (jediná istota, že si s hokejistom urobí majiteľ/manažér, čo chce). Inými slovami, odbory. Momentálne stojí na čele NHLPA Donald Fehr, ktorý svojou tvrdohlavosťou zapríčinil výluky v MLB (baseballová liga). Pokiaľ si neviete jeho funkciu predstaviť, skúste si spomenúť na pána Kollára pri decembrovom štrajku lekárov. Donald Fehr je jeho hokejovým kolegom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O čo teda hlavne ide? Áno, ide o také zelené papieriky, na ktorých sú významní ľudia a čísielka. Peniaze. Čo má vlastne patriť hráčom a čo lige (a teda aj majiteľom).

Po poslednej výluke bol zavedený platový strop. Čo to vlastne je? Jeho úlohou bolo najmä vyrovnať ligu. Stávalo sa, že na ľad vykorčuloval tím v hodnote 80 miliónov proti súperovi v hodnote 30 miliónov. Platový strop mal vyrovnať ligu po finančnej aj hernej stránke. V praxi išlo o to, že každý rok bola oznámená výška platového stropu (záviselo to od príjmov ligy) do ktorej sa tímy museli vtesnať. Tento strop však má však jeden háčik. Do platového stropu sa započítava priemerná čiastka celej zmluvy a nie čiastka, ktorú hokejista v sezóne reálne dostane. V poslednom čase dochádzalo k astronomických kontraktom (dlžkou aj sumou). Príklad:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hokejista XY podpísal zmluvu na 12 rokov za 90 miliónov. Prvé dva roky si zarobí 10 miliónov, potom čiastka postupne klesá a v poslednom roku si zarobí len milión. Počas celého kontraktu sa bude do stropu započítavať čiastka 7,5 milióna napriek tomu, že reálne dostane úplne inú sumu. V novom návrhu sa liga snaží o to, aby sa hokejistovi priemerná čiastka aj vyplácala.

Ďalším problémom platového stropu je jeho náprotivok, platová podlaha. Tá sa tiež zvyšuje ako strop. Ide o sumu, ktorú musí klub na platoch hráčov zaplatiť minimálne. Rozdiel je v 16-tich miliónoch. Nakoniec to skončilo tak, že tento rok bola podlaha vo výške stropu spred niekoľkých rokov. Chudobnejšie kluby museli teda riadne pustiť žilou, aby naplnili podlahu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz k hlavným problémom. NHL chcela začať rokovania už minulé leto, ale keďže bol Fehr vo svojej funkcií nový, stále to odkladal. NHL si povedala ok, o pol roka je Zápas hviezd, budú tam hráči aj majitelia, skvelá príležitosť. Zápas hviezd sa odohral, rokovania však nezačali. Fehr trval na tom, aby boli na rokovanich prítomní aj hráči. A kedy majú najviac hráči času? Po sezóne, keď sa jeden tím raduje z výhry Stanley Cupu a ostatní plačú či sa regenerujú. Problémom je, že zatiaľ čo sa v Európe ligy končia začiatkom apríla, NHL sa končí až v polke júna. A vtedy sa aj začali oficiálne rokovania. Kto vie, či si tým NHLPA myslela, že položí NHL pomyslený nôž na krk, aby prijala podmienky hráčov kvôli vyhnutiu sa ďalšej výluky. Fehr dokonca vyhlasoval, že hrať sa predsa môže aj podľa starej zmluvy. NHL však povedala jasné NIE! Buď sa do 15. septembra podpíše nová kolektívna zmluva, alebo bude výluka. A zdá sa že obe strany si prikládajú navzájom nôž na krk.

NHL je však predsa len viac pod tlakom kvôli jednej každoročnej akcií a tou je Winter Classic. Ide o novoročný (prípadne deň ponovoročný, podľa toho, ako počasie dovolí) súboj, ktorý sa odohráva na futbalovom/baseballovom šastióne pod otvoreným nebom, ako sa starých čias. Na jednej takejto akcií sa zúčasní niekoľko desiatok tisíc fanúšikov, ktorí dovtedy berú hokej ako nutnú súčasť športových novín. Samozrejme, mnohé spoločnosti chcú zverejniť svoje billboardy a plagáty, čo prináša lige veľké peniaze. Spolupracuje aj so stanicou HBO, ktorá zhruba mesiac pred začiatkom produkuje program o tímoch, ktoré budú na Winter Classic hrať. Zameriava sa ne na ľade ale aj mimo neho. Tento zápas sa ráta regulérne do tabuľky.

NHL samozrejme nechce okresať hráčske platy len tak. Chcú sa totiž zameriavať na dotovanie chudobnejších klubov, ktoré si na seba nevedia poraidne zarobiť. To je síce pekné, ale ja sa pýtam, prečo stále držia Coyotes na juhu USA? Samozrejme, nie je to jediný klub, ktorý má pravidelne červené čísla, ale tento klub už zopár sezón patrí pod správu NHL. Prečo? Lebo nemá oficiálneho majiteľa. Teda pardón, záujemca by aj bol, ale ten chcel klub presťahovať do mesta Hamilton (leži v kanadskej provincií Ontário, medzi klubmi v Buffale a Toronte). A NHL si dala tvrdú podmienku, že nový majiteľ musí udržať tím v Phoenixe.

NHL si chcela dať ďaľšiu podmienku a to nastavenie maximálnej dlžky zmluvy. To by aj celkom dávalo zmysel. Jednak by sa nedal tak ľahko prekonávať platový strop a jednak by sa hokejisti museli viac snažiť, aby získali čo najvýhodnejšiu novú zmluvu. Ale čo to? Ryan Sutter a Zach Parise podpísali v Minnesote zmluvu na 12 rokov. Obranca a kapitán Nashvillu Shea Weber dokonca na 14 rokov. No a tí istí ľudia bojujú za skrátenie zmlúv. Pokrytecké? Možno.

Niektorí tvrdia, že výluka bude do januára, iní predpovedajú koniec výluky do niekoľkých týždňov. Alexander Ovečkin sa vyjadril, že pravdepodobne si celý rok zahrá v Rusku. Niektoré európske ligy sa snažia regulovať import zámorských hráčov. Napríklad vo Švédkej Eliteserien môžu hráči kľudne podpísať, ale len na celý rok. Žiadne udržiavanie sa v kondícií a v polovici sezóny zdupkať späť do NHL.

Osobne si netrúfam povedať, ako dlho bude výluka trvať. Každopádne si myslím, že pokiaľ sa stretnú davaja barani, súboj bude mať veľmi dlhé trvanie. A na to doplatia najmä fanúšikovia a rádoví pracovníci klubu.

Matej Kučera

Matej Kučera

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Normálny človek Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu